اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها

اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها

از آن جایی که همچنان ملت افغانستان در شرایط زندگی بسیار نابسامانی به سر برده و عده قابل توجهی از آن ها مایل به مهاجرت به کشورهای دیگر هستند، در این مطلب شرایط اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها را مرور خواهیم کرد. در حال حاضر نیز در کشور ترکیه، افراد افغانی تبار زیادی اقامت داشته و به نظر می رسد که شرایط زندگی در این کشور برای اتباع افغانی کاملا مناسب و درخور باشد.

با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

شرایط اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها

پس از شروع جنگ در کشور افغانستان، افغانی های بیشتری از طریق مرزهای مشترک به کشور ما وارد شده و در حال حاضر نیز افغانی های زیادی در ایران به صورت قانونی یا غیرقانونی زندگی می کنند. برای بسیاری از این افراد سوالی وجود دارد که آیا امکان اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق ایران وجود دارد یا خیر.

لازم به توضیح است که شهروندان افغانی می توانند با داشتن پاسپورت معتبر، ویزای سفر سه ماهه به کشور ترکیه را دریافت کرده و در طول سفر خود به این کشور به دنبال روش های معتبر اخذ اقامت باشند. به طور مثال اگر یک شهروند افغان بتواند درخواست کار و استخدام از کارفرمای ترک داشته باشد و این توافق اشتغال را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه دهد، امکان دریافت ویزای یک ساله کاری ترکیه را خواهد داشت.

پس از آن با تمدید این ویزا و ادامه وضعیت اشتغال برای مدت 5 سال، شهروند افغان که اکنون 5 سال است مقیم ترکیه شده، امکان آن را خواهد داشت که برای دریافت اقامت دائم و حق شهروندی ترکیه درخواست خود را ارائه دهد. در صورتی که مشکل خاص یا مانعی وجود نداشته باشد، شهروندی و پاسپورت ترکیه پس از مدتی به فرد متقاضی داده خواهد شد.

نکته: به طور معمول پس از آن که ویزای کاری برای مدت یک سال به فرد متقاضی تبعه افغانستان داده شود، تمدید آن برای دو سال دیگر خواهد بود. به این معنا که در بار دوم، به جای ویزای کاری یک ساله، شخص از ویزای کاری دو ساله برخوردار خواهد بود.

اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها

ویزای کار ترکیه برای شهروندان افغانی

لازم به توضیح است که شهروندان افغانی برای اشتغال در کشور ترکیه، باید حتما مجوزهای کاری مربوطه را کسب کرده باشند. دریافت این مجوزها از طریق نمایندگی های ترکیه در افغانستان میسر بوده و در ایران نیز روال طبیعی خود را طی می کند.

در نظر داشته باشید که باید به صورت همزمان درخواست خود به وزارت کار و تامین اجتماعی کشور ترکیه را نیز ارائه کرده باشید. پس از بررسی وضعیت، پاسخ از سوی وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه به شخص داده خواهد شد که در صورت منفی بودن، حاوی دلایلی است که احتمالا با داشتن مشاور حرفه ای، قادر به حل آن ها باشید.

 دیگر روش های اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها

به جز دریافت ویزای کاری، اتباع افغانستان می توانند از روش های دیگری برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایند. به طور مثال این افراد می توانند ویزای دانشجویی دریافت کرده یا از طریق ازدواج با یک تبعه ترک، شرایط اقامت و مهاجرت خود را رقم بزنند.

به همین شکل در صورتی که شخص متقاضی تبعه افغانستان دارای وضعیت مالی مناسبی باشد، الگوی خرید ملک در ترکیه یا همین طور سرمایه گذاری در این کشور، برای اخذ اقامت پاسخگو خواهد بود.

به یاد داشته باشید که شرایط شهروندان افغانستان برای اخذ اقامت ترکیه درست مانند چیزی است که برای تمام اتباع خارجی و ایرانیان داریم. تنها تفاوت در این میان به این موضوع مربوط می شود که شهروندان افغانی باید حتما دارای پاسپورت معتبر باشند و بدون داشتن پاسپورت هیچ روش قانونی و بی خطری برای این اقدام وجود نخواهد داشت.

کلام آخر

دریافت ویزای اتباع خارجی مقیم ایران امکان پذیر است. به علاوه آن دسته از اتباع افغانی حاضر در ایران که پاسپورت ندارند، می توانند از طریق ارائه کارت آمایش خود به شکلی کمی سخت تر، اما در نهایت امکان پذیر اقدام لازم را انجام دهند. یادآوری می کنیم که کارت آمایش به مدرکی گفته می شود که از سوی اداره کل اتباع و مهاجرین ارجی ایران برای اتباع خارجی صادر می شود. این کارت به جای پاسپورت شرایط اقامتی اتباع افغانی را مشخص کرده و می تواند به عنوان مولفه ای موثر در اخذ اقامت ترکیه برای افغان ها مطرح باشد.

امتیازتان را با ما به اشتراک بگذارید

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.