اخذ پاسپورت ترکیه و اعتبار آن

ترکیه یکی از کشورهایی است که طی سال های گذشته بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته و اخذ پاسپورت ترکیه، هدف مهاجرتی بسیاری از افراد و خانواده ها در شرایط اجتماعی و اقتصادی مختلف، بوده است. با داشتن پاسپورت کشور ترکیه به عنوان پاسپورت دوم، مزایای بسیاری را خواهید داشت که از جمله ساده ترین آن ها، امکان سفر بدون نیاز به ویزا، به بسیاری از کشورهای مختلف جهان است.

شرایط مختلفی برای اخذ پاسپورت ترکیه وجود دارد که بسته به موقعیت افراد، هر یک از آن ها ممکن است مناسب باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

اخذ پاسپورت ترکیه

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه

از جمله بهترین شرایط اخذ پاسپورت ترکیه که در سال های اخیر نیز توانسته با موفقیت زیادی همراه باشد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرید ملک در ترکیه

شما می توانید با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار در ترکیه، ظرف مدت حدود 3 ماه، نسبت به دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنید. به این شکل امکان سفر بدون ویزا به 71 کشور جهان را خواهید داشت. با توجه به شرایط عالی خرید ملک در ترکیه و قیمت مناسب آپارتمان در بیشتر شهرهای آن، طی سال های اخیر، این موضوع در کشور ترکیه بسیار رونق پیدا کرده و می توان گفت که همچنان در سال های پیش رو نیز ایرانیان به خرید ملک در این کشور و اخذ اقامت موقت یا دائم روی خواهند آورد.

پاسپورت ترکیه از طریق کار

در صورتی که شما بتوانید با ویزای کار وارد کشور ترکیه شده و اقامت موقت را به دست آورید، امکان آن که سالیانه آن را تمدید کرده وجود خواهد داشت و پس از سپری شدن 5 سال اقامت و کار دائم، می توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید. در نظر داشته باشید که برای گرفتن ویزای کار ترکیه، باید حتما یک کارفرمای ترکی، اقدام لازم برای شما را انجام داده و شرایط مربوط به آن را احراز نمایید. برای این منظور می توانید از طریق سایت های کاریابی ترکیه نیز اقدام کرده و ارتباط لازم با کارفرمای ترکی را ایجاد کنید.

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید با داشتن سرمایه لازم و سرمایه گذاری درست در کشور ترکیه، پس از مدت سه سال (دریافت اقامت موقت و تمدید آن)، برای گرفتن پاسپورت و شهروندی ترکیه، اقدامات لازم را انجام داده و طی یک پروسه به این مهم دست یابید. از جمله روش های سرمایه گذاری در ترکیه می توان به خرید سهام، خرید اوراق قرضه، سپرده گذاری بانکی، ثبت شرکت و … اشاره کرد. البته برای هر یک از این مدل های سرمایه گذاری، سقف های دلاری تعیین شده است و باید حداقل این میزان سرمایه را وارد کشور ترکیه نمایید. به طور مثال در مدل ثبت شرکت، لازم است که شما حداقل 5 شهروند ترکیه را به استخدام خود دربیاورید تا واجد شرایط باشید.

پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک با ارزش کمتر از 400 هزاردلار

چنانچه ملکی در کشور ترکیه خریداری نمایید و به مدت۵ سال، به واسطه آن هر سال اقامت خود را تمدید نمایید، پس از۵ سال شما می توانید برای درخواست پاسپورت خود اقدام نمایید. البته قابل ذکر است که این روش شرایط خاص خود را دارد، به عنوان مثال روز شمار خروج شما در عرض 5 سال از کشور ترکیه نباید بیشتر از ۹۰ روز باشد. به این معنا که شما باید بیشتر مدت زمان این 5 سال را در کشور ترکیه زندگی کرده تا بتوانید از این طریق به اقامت دائم و پاسپورت ترکیه دست یابید.

اخذ پاسپورت ترکیه از راه ازدواج

یکی از روش های سنتی که تا به حال بسیاری از افراد برای به دست آوردن تابعیت کشورهای مختلف از آن استفاده کرده اند، دریافت تابعیت از طریق ازدواج است. به این شکل کشورهای مختلف دقت بیشتری بر این موارد داشته و در حال حاضر شما نمی توانید با ازدواج های صرفا صوری، شانس دریافت اقامت دائم و حق شهروندی را داشته باشید. از این روی لازم است که حداقل برای مدت 3 سال ، ازدواج دوام داشته و زندگی مشترک صورت بگیرد. البته پس از گذشت این مدت، در صورت جدایی طرفین، حق تابعیت از بین نخواهد رفت و به قوت خود باقی خواهد بود. (البته لازم است که به هر ترتیب، صوری بودن ازدواج مشخص نگردد.)

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تولد

در صورتی که شخصی در کشور ترکیه به دنیا بیاید، لزوما، پاسپورت این کشور را به دست نمی آورد. در واقع قانون ترکیه، قانون خون است و تنها در صورتی که نوزاد از پدر و مادری که شهروند ترکیه باشند، متولد شود؛ مشمول قانون خون این کشور شده و پاسپورت و حق شهروندی کشور ترکیه را به دست خواهد آورد. به این ترتیب صرف به دنیا آمدن در این کشور، ارتباطی با داشتن حق شهروندی و تابعیت نخواهد داشت.

نکته: تنها در صورتی که نوزاد از پدر و مادر نامشخص بوده و هویت وی به این ترتیب معلوم نباشد، با به دنیا آمدن در این کشور، حق تابعیت آن را به دست خواهد آورد. این مثالی برای نوزادان رها شده در این کشور خواهد بود.

پاسپورت ترکیه چند سال اعتبار دارد؟

پاسپورت ترکیه به مدت 1 الی 10 سال اعتبار دارد و هر 10 سال قابل تمدید است.

قیمت پاسپورت ترکیه

قیمت پاسپورت ترکیه بستگی به این دارد که چه الگویی را برای اخذ پاسپورت در نظر گرفته باشید. اما به طور کلی می توان گفت که قیمت پاسپورت ترکیه معادل هزینه ای است که باید برای سه سال زندگی در این کشور در اختیار داشته باشید.

شرایط عکس پاسپورت ترکیه

عکس پاسپورت ترکیه باید عرض 50 میلی متر و ارتفاع 60 میلی متر داشته باشد. همین طور لازم است که وضوح تصویر آن به 300 dpi برسد.
از جمله پارامترهای لازم برای عکس باید به ارتفاع سر تا بالای مو 34 میلی متری و همین طور فاصله از قسمت بالای عکس تا قسمت بالای موها به اندازه 10 میلی متر اشاره کرد.

کشورهای بدون ویزا پاسپورت ترکیه

از جمله کشورهای بدون ویزا پاسپورت ترکیه می توان به کشورهای زیر اشاره کرد:
آلبانی – آندورا – آنتیگوا و باربودا – آرژانتین – آذربایجان – باهاماس – باربادوس – بلاروس – بلیز – بولیوی – بوسنی – بوتسوانا – برزیل – ببرونی – شیلی – کلمبیا – کاستاریکا – دومینیک – اکوادور – ال سالوادور – اسواتینی – فیجی – گامبیا – گرجستان – گواتمالا – هائیتی – هندوراس – هنگ کنگ – اندونزی – ایران – جامائیکا – ژاپن – اردن – قزاقستان – کره جنوبی – کوزوو کوسوو – قرقیزستان – ماکائو – مقدونیه – مالزی – جمهوری موریس – مولداوی – مغولستان – مونته نگرو – مراکش – موزامبیک – میانمار بورما – نامیبیا
همین طور در لیست کشورهای زیر، می توان صدور ویزای فرودگاهی یا همان الکترونیکی برای دارندگان پاسپورت کشور ترکیه میسر خواهد بود:
ارمنستان – بحرین – بنگلادش – بنین – کامبوج – کاپه ورده – کومور کوموروس – ساحل عاج – جیبوتی – اتیوپی – گابن – گینه – گینه بیسائو – مکزیک – موریتانی – جزایر مارشال – مالدیو – مالاوی – ماداگاسکار – لسوتو – لبنان – لائوس – کویت – کنیا

ارزش پاسپورت ترکیه

مطابق با آخرین اطلاعات به دست آمده، پاسپورت ترکیه، به عنوان 57امین پاسپورت با ارزش در جهان شناخته شده است. به این ترتیب شما می توانید با داشتن پاسپورت کشور ترکیه، بدون نیاز به اخذ ویزا، به 110 کشور جهان سفر کنید. از جمله این کشورها می توان به کشورهای آلبانی، آندورا، آرژانتین، آذربایجان، باهاماس، باربادوس، بلاروس، برزیل، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، اکوادور، گرجستان، ایران، اندونزی، قزاقستان، کره جنوبی، سنت لوسیا، فیلیپی، صربستان، اروگوئه، ازبکستان، پرو، تونس و … اشاره کرد.

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه

از جمله مزایای گرفتن پاسپورت ترکیه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حق رای
  • سفر به 71کشور جهان بدون نیاز به ویزا
  • سفر به 49 کشور جهان با ویزای فرودگاهی
  • حق تحصیل رایگان
  • قرابت فرهنگی ترکیه و ایران

سخن پایانی

در بالا به برخی از روش های برتر اخذ پاسپورت ترکیه اشاره کردیم. شما کدام یک از روش های دریافت پاسپورت ترکیه را مناسب تر می دانید و در صورتی که قصد سفر به این کشور را داشته باشید، کدام یک از این روش ها را ترجیح می دهید؟ نظرات خود در این باره را با کاربران ما در میان بگذارید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.