زندگی در ترکیه

راهنمای زندگی در ترکیه

در سال های اخیر آمار مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه به شدت افزایش یافته است و به نظر می رسد که شرایط زندگی در ترکیه به عنوان یک عامل مهم برای مهاجرت به این کشور، در نظر گرفته شده است. در واقع مزایای زندگی در استانبول و جذابیت های آن، باعث شده است که این شهر به عنوان اصلی ترین مقصد مهاجرتی میان مهاجران، به ویژه ایرانیان مطرح باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم مزایای زندگی در ترکیه کدامند و در عین حال چه مشکلاتی را ممکن است در طول زندگی در این کشور تجربه کنید.

ترکیه یک کشور اوراسیایی است که در خاورمیانه قرار گرفته و در واقع پلی میان دو قاره اروپا و آسیا به شمار می آید. این کشور از شمال به دریای سیاه، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب به  دریای اژه متصل شده است.  کشور‌های مجاور ترکیه را از شرق؛ ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی؛ سوریه و عراق تشکیل می ‌دهند.

مزایای زندگی در ترکیه

ترکیه کشوری است که از چندین اقلیم آب و هوایی برخوردار بوده و از این حیث شباهت زیادی به ایران دارد.  برخی از مناطق آن به وِیژه نوار ساحلی نزدیک به دریای اژه و مدیترانه، دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است. در نزدیکی دریای سیاه، میزان بارش زیاد بوده و مالاتیه و قونیه نیز از مناطق خشک آن به شمار می آیند. از جمله مزایای زندگی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن مردمی خونگرم و مهربان
 • اقتصاد فعال
 • مجاورت با اروپا
 • قرابت فرهنگی با ایرانیان
 • بسترهای سرمایه گذاری
 • تحصیل رایگان
 • شرایط درمان مناسب
 • قیمت مناسب ملک

معایب زندگی در ترکیه

همین طور از معایب زندگی در ترکیه، موارد زیر قابل توجه هستند:

 • ترافیک خیابان های استانبول
 • نرخ بنزین
 • صحبت کردن مردم ترکیه به زبان ترکی (دقت داشته باشید که برای مهاجرت به کشور ترکیه باید از پیش کمی زبان ترکی را آموخته باشید. مردم این کشور علاقه ای به تکلم به زبان انگلیسی ندارند و برای ارتباط برقرار کردن با افراد، باید زبان ترکی بلد باشید.)
 • نرخ قابل توجه مالیات
 • کم بودن سطح امنیت در بعضی از شهرهای ترکیه (در خصوص استانبول چندان با این مشکل روبرو نیستیم)

شرایط زندگی در استانبول

کشور ترکیه جمعیتی نزدیک به 80 میلیون نفر داشته و احتمالا تا رسیدن به سال 2040 میلادی، این آمار به 100 میلیون نفر خواهد رسید. شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا از جمله شهرهای پرجمعیت این کشور به شمار می آیند.

شرایط زندگی در استانبول در مقایسه با بسیاری از شهرهای دیگر کشور ترکیه، به مراتب جذاب تر و بهتر است. با این همه باید این مورد را در نظر داشته باشید که هزینه های زندگی در استانبول نیز بیشتر از سایر شهرهای ترکیه است. البته این موضوع باعث نشده که طی سال های اخیر، ایرانیان از مهاجرت به شهر استانبول، صرف نظر کنند. همچنان این شهر یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور ترکیه به حساب آمده و هر ساله مهاجران زیادی را در خود پذیرا است.

چرا مهاجران ایرانی، زندگی در ترکیه را ترجیح می دهند؟

دلایل زیادی باعث شده تا مهاجرت به کشور ترکیه برای ایرانیان جذاب باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قرابت فرهنگی میان مردم ایران و ترکیه (مردم ترکیه دارای فرهنگی تلفیقی از هر دو فرهنگ آسیایی و اروپایی هستند.)
 2. امکان خرید ملک در ترکیه به شکلی که با همان مبلغ سرمایه مشابه می توان در ایران ملکی معادل را رهن کامل کرد.
 3. جذابیت های فرهنگی و اجتماعی کشور ترکیه
 4. پتانسیل های رشد اقتصادی
 5. داشتن پاسپورت ارزشمند و امکان سفر به بسیاری از کشورهای جهان بدون نیاز به دریافت ویزا
 6. هزینه زندگی پایین و مناسب (هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر چون کانادا، فرانسه و آلمان مناسب است.)
 7. پیشرفته بودن کشور ترکیه
 8. امکان داشتن حساب بین المللی
 9. تحصیلات پیشرفته
 10. امکانات پزشکی مناسب و پیشرفته

مذهب در کشور ترکیه

بیشتر مردم کشور ترکیه را مسلمانان تشکیل می دهند که اکثر آنان نیز اهل سنت هستند. در این کشور هم مساجد و هم کلیساهای متعددی وجود دارد که برخی از آن ها در شمار جاذبه های گردشگری این کشور قرار گرفته اند.

منابع اقتصادی کشور ترکیه

با توجه به وجود جاذبه های گردشگری فراوان در شهرهای مختلف ترکیه، این کشور از مسیر صنعت گردشگری، حجم قابل توجهی از اقتصاد خود را می چرخاند. جالب است بدانید که طی سال های گذشته، نزدیک به 40 میلیون نفر به طور متوسط سالیانه از شهرهای مختلف ترکیه بازدید کرده اند که البته حجم قابل توجهی از آن به شهر استانبول و جاذبه های گردشگری آن مربوط می شود.

هزینه های زندگی در ترکیه

برای آن که بتوانید در این کشور زندگی معمولی داشته باشید، هزینه های ماهیانه شما بدون اجاره خانه هر نفر حدودا ۴ تا ۵ هزار لیر در ماه می رسد. البته این هزینه برای یک فرد معمولی بدون داشتن بیماری خاص و یا شرایط خاص در نظر گرفته شده است. بدیهی است که وجود شرایط خاص، باعث بالاتر رفتن این هزینه ها خواهد شد.

به طور نمونه هزینه های دانشگاه و … نیز می تواند به اندازه قابل توجهی این هزینه ها را افزایش دهد.

کلام آخر

اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه گرفته باشید، باید پیش از هر چیزی مشاوره تخصصی در این خصوص دریافت کرده و از مزایای زندگی در ترکیه و همین طور معایب آن به خوبی آگاهی حاصل کنید. زندگی در ترکیه بسته به این که کدام شهر و حتی کدام محله را انتخاب کنید، تا حدود زیادی متفاوت خواهد بود و بهتر است حتی پیش از خرید آپارتمان یا اجاره کردن آن، به خوبی راجع به محله های مختلف و شرایط آن ها آگاهی حاصل کنید.

4.7/5 - (6 امتیاز)
Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.