مالیات خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه


ترکیه را می توان یکی از جذاب ترین مقصد های مهاجرتی برای ایرانیان دانست. به گونه ای که اغلب هموطنان می‌توانند صرفاً با خرید ملک در این کشور، نسبت به دریافت اقامت و شهروندی آن اقدام کنند. این در حالی است که با رشد بازار مسکن این کشور، ارزش سرمایه‌گذاری آنها نیز بیشتر می‌شود. این موضوع در کنار مزایای بی نظیر اقامت این کشور، باعث شده تا تعداد زیادی از هموطنان نسبت به خرید خانه در ترکیه اقدام کنند. با این حال یکی از موضوعات مهمی که در این بین وجود دارد، مالیات های مورد نظر است. در واقع این کشور هم مانند سایر کشورهای توسعه یافته، قوانین مالیاتی سفت و سختی دارد که در مورد خانه ها نیز اعمال می شود. با این حال بخش قابل توجهی از هموطنان، اطلاعاتی در رابطه با آن ندارند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر روی مالیات خرید خانه در ترکیه داشته باشیم. لذا اگر شما هم به دنبال دریافت اقامت ترکیه از این طریق هستید  می توانید ما را تا انتها همراهی فرمایید.

بنر خدمات گات ترکی

مالیات خرید ملک در ترکیه به چه صورت است ؟

یکی از منابع درآمدی بزرگ کشور ترکیه مالیات های اخذ شده آن است که برای اغلب جنبه های درآمدی و دارایی شهروندانش اعمال می‌شود. در واقع این کشور قوانین مالیاتی منظمی دارد که از تمام دارندگان اقامت ترکیه دریافت می شود. از طرفی دیگر متقاضیان و مهاجرانی که قصد خرید خانه در ترکیه و سرمایه گذاری از این طریق را دارند هم بایستی این مالیات را پرداخت کنند. نکته قابل توجه این است که دولت ترکیه طی مراحل گوناگونی، از خریداران و مالکان  این مالیات را دریافت می کنند. در واقع مالیات دریافت شده در ترکیه، بر مبنای ارزش کلی خانه است. به عبارت ساده تر شما بایستی درصد مشخصی از قیمت کلی خانه های خود را به عنوان مالیات پرداخت کنید. این درصد مشخص، برای اقدامات و موارد گوناگون متغیر است که ما در ادامه هر یک از آنها را به شیوه ای مناسب برای شما شرح داده ایم.

انواع مالیات خرید خانه در ترکیه

همانگونه که در بالاتر هم اشاره کردیم، دولت ترکیه تحت عناوین مختلفی مالیات خرید خانه را دریافت می کند. در واقع همین گستردگی هم باعث شده تا اغلب هم وطنان اطلاعات صحیحی پیرامون این موضوع نداشته و در پروسه خرید خود دچار سردرگمی یا هزینه های بیشتری شوند. ما در ادامه انواع مالیات خرید خانه در ترکیه را خدمت شما عزیزان ذکر کرده ایم که می تواند دیدگاه شما نسبت به این موضوع را بهبود بخشد.

انواع مالیات خرید ملک در ترکیه

حق سند

حق سند را می توان یکی از نخستین وجوه مالیاتی در نظر گرفت که شما باید برای خرید خانه در ترکیه پرداخت کنید. در واقع برای انتقال سند، ثبت قرارداد، اجاره حاشیه نویسی و  کلیه معاملات مربوط به تغییر سند، شما بایستی این هزینه را پرداخت کنید. در حالت کلی حق سند ۲.۲ درصد از ارزش کل آن ملک است که هم از خریدار و هم از فروشنده دریافت می شود. شما باید این مبلغ را در اداره مالیات پرداخت کنید.

حق تمبر

حق تمبر را می توان دومین نوع مبلغ مالیاتی در نظر گرفت که بایستی برای خرید ملک در ترکیه پرداخت کنید. زمانی که سند به نام شما انتقال داده می شود، بایستی حدود چهار درصد از ارزش بنا را به عنوان حق تمبر پرداخت کنید. البته این مبلغ به صورت مشترک از خریدار و فروشنده دریافت می شود. اما غالباً در اکثر معاملات این رقم از شخص خریدار گرفته می شود. البته باید عنوان کنیم که طبق قوانین دولتی، شما می توانید ۵۰ یا ۶۰ درصد ارزش کلی قیمت واقعی بنا در بازار را به عنوان اظهارنامه ارزش ملک تان بیان کنید. به عبارت ساده تر شما می توانید معادل دو درصد از ارزش کل بنای خود را پرداخت کنید. این ترفند موجب می شود تا بخش قابل توجهی از هزینه های شما کاهش پیدا کند.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده را می توان یکی دیگر از انواع مبالغ مالیاتی در نظر گرفت که در پروسه خرید ملک در ترکیه دریافت می شود. در حقیقت دولت ترکیه دارای قانون مالیاتی ارزش افزوده است که برای تمامی فعالیت‌های تجاری لحاظ می‌شود. خرید و فروش املاک یکی از این معاملات است که برای آن هم ارزش افزوده تعیین شده است.  این مالیات می تواند بین ۱ الی ۱۸ درصد متغیر باشد. مازاد بر این روش های مختلفی برای این معافیت مالیاتی وجود دارد. برای مثال اگر مالک هیچگونه فعالیت تجاری در این ملک نداشته باشد، آن معامله از مالیات ارزش افزوده معاف خواهد بود. مازاد بر این اگر فروشنده ملک شرکتی باشد که فعالیتش در زمینه املاک و مستغلات نبوده و بیش از دو سال هم این زمین را در اختیار داشته باشد، باز هم معامله ی آن از ارزش افزوده معاف خواهد بود. همچنین میزان این ارزش افزوده برای خانه های زیر ۱۵۰ متر، با نرخ ۱۸ درصد و بالاتر از آن هم تا 18 درصد متغیر خواهد بود. داشتن یک مشاور مناسب در این زمینه می‌تواند تا حد زیادی منجر به کاهش مالیات ارزش افزوده شما شود.

مالیات بر دارایی

دولت ترکیه مانند ایران، مالیات بر دارایی را دریافت می‌کند که املاک و خانه ها نیز شامل آن می شود. این مالیات می تواند بین یک دهم تا شش دهم درصد متغیر باشد. این موضوع به نوع واحد مسکونی و محل قرارگیری آن بستگی دارد. برای مثال واحدهای مسکونی موجود در مناطق معمولی بایستی یک دهم درصد و واحدهای مسکونی شهرهای بزرگ، دو دهم درصد را به عنوان مالیات پرداخت کنند. این رقم برای واحدهای تجاری مناطق معمولی دو دهم درصد و واحدهای تجاری شهرهای بزرگ، ۴ دهم درصد است. از طرفی دیگر زمین های قابل کشت نیز مشمول مالیات بر دارایی خواهند بود. چنانچه این زمین ها در مناطق معمولی باشند، باید سه دهم درصد برای آنها مالیات بر دارایی پرداخت شده و چنانچه این زمین ها در شهرهای بزرگ باشند، این رقم به شش دهم درصد می رسد. این مورد باعث می‌شود تا نگهداری ملک در ترکیه هزینه هایی را هم برای دارندگان آنها به همراه داشته باشد.

لازم به ذکر است که اگر خانه خود را هم اجاره دهید، باید برای آن مالیات بر درآمد را هم پرداخت کنید. به عبارت ساده تر اگر ملک شما موجب تولید ثروت و درآمد شود، بایستی برای آن هم مالیات پرداخت کنید. اما از آنجایی که اغلب هموطنان با هدف سکونت این املاک را خریداری می کنند، عموماً از پرداخت چنین مالیاتی معاف خواهند بود.

عدم پرداخت مالیات خرید خانه در ترکیه چه عواقبی دارد؟

یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن اغلب هموطنان را درگیر می کند، عدم پرداخت مالیات خرید خانه در ترکیه و عواقب آن است. در این رابطه باید عنوان کنیم که کشور ترکیه قوانین سخت گیرانه ای را در رابطه با مالیات دارد چرا که بخش قابل توجهی از درآمدهای آن را شامل می‌شود. در حالت کلی اگر شما مالیات خود را به موقع پرداخت نکنید، در اولین اقدام مشمول پرداخت جریمه با مبلغ ۱.۴ درصد از میزان مالیات خود خواهید بود. این جریمه به صورت سالانه بیشتر شده و می تواند هزینه های سنگین تری را بر روی دوش شما بگذارد. از طرفی دیگر شهرداری می‌تواند برای عدم پرداخت مالیات، از شما شکایت کرده و برای تان پرونده قضایی تشکیل دهد. این موضوع برای افرادی که قصد شهروندی این کشور را دارند، یک امتیاز بسیار منفی است. همین عامل باعث شده تا پرداخت به موقع مالیات برای آنها حائز اهمیت باشد.

سخن آخر

مالیات خرید خانه در ترکیه یکی از مهمترین موضوعاتی است که اغلب متقاضیان مهاجرت به این کشور از آن اطلاعی ندارند. همین عامل باعث می‌شود تا در پروسه انتخاب های خود دچار سردرگمی شوند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی این موضوع داشته باشیم. اما باید بدانید که قوانین مالیاتی ترکیه بسیار گسترده بوده و شناخت آنها می‌تواند شما را دچار مشکلات قانونی مختلفی کند. به همین جهت وجود یک مشاور در کنار شما می تواند تا حد زیادی در هزینه هایتان صرفه‌جویی کند. کارشناسان ما در گروه گات ترکی می توانند بهترین روش ها برای کاهش مالیات در ترکیه را به شما ارائه دهند. تیم ما با داشتن تجربه چندین ساله در این حیطه، به خوبی با قوانین مالیاتی این کشور و روش های کاهش آن آشنایی دارد.  چنانچه در این زمینه نیازمند راهنمایی بیشتری هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.