کارشناسی ملک در ترکیه

کارشناسی ملک در ترکیه

این سوال از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که فرد خارجی برای خرید ملک در ترکیه آگاهی لازم را از قوانین ملکی نداشته باشد و برای خرید ملک به افراد بی تجربه و فاقد دانش مراجعه کند، زمان دریافت سند با مشکلات جدی مواجه شده و آسیب می بیند.

اگر شما هم در هنگام خرید ملک موضوع اخذ پاسپورت ترکیه را مطالعه کرده باشید حتما به بحث گزارش ارزش گذاری املاک یا به قول ترک ها نامه ترکیش اکسپرس برخورد کرده اید. گزارش کارشناس املاک ترکیه یا گزارش کارشناس املاک ترکیه یکی از مدارک اولیه ای است که برای تکمیل موفقیت آمیز فرآیند اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری با آن نیاز دارید.

تصویب قانون جدید نحوه بازرسی و کارشناسی ملک در ترکیه

دولت ترکیه مدت هاست که به دنبال تصویب قانونی برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و خریداران ملک در ترکیه بوده است. بنابراین به منظور جلوگیری از فروش ملک به قیمت های بالاتر از ارزش واقعی ملک و شفاف سازی بازار املاک و همچنین جلوگیری از فرار مالیاتی فروشندگان ملک در ترکیه، ارائه گزارش مالیاتی الزامی شد. بازرسی و ارزیابی اموال در ترکیه این خبر باعث دلگرمی و اطمینان بسیاری از خریداران و سرمایه گذاران املاک در ترکیه خواهد شد. از بدو تاسیس، سرمایه گذاران و خریداران املاک در ترکیه از کشورهای اروپایی و حتی چینی را به سرمایه گذاری در املاک ترکیه تشویق کرده است. طبق جدول خرید ملک در ترکیه، افزایش خرید و سرمایه گذاری ملکی در شهرهای استانبول و ازمیر و حتی بورسا، ترابزون و آنتالیا افزایش چشمگیری داشته است. در 15 فوریه سال جاری، اداره کل ثبت و کاداستر اراضی ترکیه بخشنامه این مهم را صادر کرد و از 13 اسفند شاهد اجرای آن در تمامی شهرهای ترکیه هستیم. بنابراین، ثبت معاملات ملکی با خریداران خارجی مستلزم گزارش ارزیابی است که ارزش ملک مورد نظر را نشان دهد. بر اساس این قانون، خریدار و فروشنده ملک باید قبل از انتقال سند و پرداخت هزینه های مربوط به خانه، گزارشی را به اداره اسناد و تاپوی شهر مربوطه ارائه کنند. این گزارش با ارزیابی، بازرسی و کارشناسی قیمت واقعی ملک مرتبط است. این گزارش باید به دفتر ارزیابی املاک و مستغلات Taşınmaz Değerleme Daire Başkanlığı ارسال شود. شعبه های این دفتر به تازگی در تمامی دفاتر تاپو در شهرهای مختلف ترکیه ایجاد شده است.

اطلاعات بیشتر در ارتباط با گزارش ارزیابی املاک و مستغلات

هدف اصلی دولت ترکیه با تصویب این قانون جلوگیری از فروش املاک بالاتر از قیمت واقعی آنها در شهرهای مختلف ترکیه است. اخیرا با افزایش سرمایه گذاران خارجی و متقاضیان ملک در ترکیه، افراد سودجو اموال خود را با قیمت بسیار بالاتری به خارجی ها می فروختند، اگر قیمت ثبت شده در دفتر تاپو کمتر از مبلغ پرداختی خریدار بود، فروشنده نیز به نوعی فرار می کرد. پرداخت مالیات فروش زمین اما با تایید گزارش ارزیابی املاک، ملک مورد نظر قبل از فروش توسط کارشناسان ذیصلاح بررسی و بررسی می شود و در نهایت ارزش واقعی آن مشخص می شود. در معاملات ملکی در صورتی که خریدار خارجی این گزارش را ارائه ندهد برای اخذ اقامت ترکیه و تابعیت با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. زیرا معامله او از نظر دولت ترکیه غیرقانونی بوده و متحمل خسارات و جنایات مختلفی نیز خواهد شد.

اخبار قیمت املاک در ترکیه

کارشناسان SPK

گزارش ارزشیابی ارائه شده در صورتی معتبر است که توسط کارشناسان SPK تهیه شده باشد. SPK: Sermaye Pivasasi Kurulu هیئت مدیره بازار سرمایه در ترکیه است. این شورا مسئول بورس ها، املاک، بانک ها و … در ترکیه است. کارشناسان SPK در شرکت های بازرسی و ارزیابی املاک مستقر هستند که نمی توانند برای آژانس ها و آژانس های املاک و مستغلات کار کنند. اما آنها می توانند به عنوان یک تجارت با آنها همکاری کنند. شرکت املاک برنا هومز همچنین با چندین شرکت بازرسی و ارزیابی املاک در اکثر شهرهای ترکیه همکاری می کند. از زمان ابلاغ این قانون و انتشار بخشنامه مربوطه، خانه برنا همکاری خود را با این شرکت ها آغاز کرده است. این شرکت ها همگی دارای مجوز SPK هستند. در نتیجه تمامی اموال توسط کارشناسان SPK بررسی و بازرسی می شود. خریداران املاک و مستغلات در ترکیه باید توجه داشته باشند که اخذ اقامت یا تابعیت ترکیه بدون ارائه گزارش بازرسی و بازرسی ملک ممنوع است.

چگونه گزارش اکسپرتیز گرفته میشود؟

کارشناسی املاک توسط فروشنده انجام می شود و برای فروش ملک ضروری است این گزارش در اختیار خریدار قرار می گیرد و اعتبار قانونی آن یک هفته می باشد. هزینه کارشناسی و کارشناسی ملک بین 1000 تا 1600 لیر می باشد که مستقیماً توسط خریدار به کارشناس املاک پرداخت می شود. این گزارش که توسط کارشناس در 20 تا 35 صفحه تهیه شده است، در مدت تقریبی 2 تا 3 روز آماده ارائه می باشد. این گزارش توسط دو سازمان دولتی تهیه شده است. یکی از مؤسسات معتبر مورد ارزیابی و تأیید دولت است. دیگری نقشه ها، اطلاعات ثبت شده در شهرداری و اداره تاپو را بررسی می کند. کارشناسان ارزشیابی هر دو نهاد سوگند یاد می کنند. دولت ترکیه در نظر دارد به جای تکیه بر قیمت های اعلام شده، ارزش واقعی بازار املاک را در نظر بگیرد. در صورت عدم انجام معامله ملکی در این هفته، این کارشناسی املاک لغو می شود و باید مجددا اقداماتی انجام شود. به طور کلی اگر شخصی در ترکیه قصد فروش ملک خود را دارد باید از اداره کل کاداستر و اداره تاپو گزارش ارزیابی داشته باشید. همچنین همانطور که قبلا ذکر شد گزارش کارشناسی برای انتقال سند الزامی است.

لازم است سرمایه گذاران و افرادی که قصد خرید املاک در ترکیه را دارند بدانند کارشناسی و ارزیابی املاک لازم و ضروری است و در صورت عدم توجه به این قانون شخص خریدار نمی تواند جهت اخذ شهروندی یا اقامت اقدام نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.