الزامات ثبت شرکت در ترکیه

الزامات ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه کشوری است که سالانه بیش از 30 میلیون گردشگر را جذب می کند و ششمین مقصد گردشگری محبوب در جهان است. مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری مستلزم آگاهی از شرایط ثبت شرکت در ترکیه است که قبل از اقدام باید در نظر گرفته شود. به طور کلی مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور از طرق مختلفی مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه گذاری امکان پذیر است. پاسپورت ترکیه با ارزش ترین پاسپورت آسیا است و در رتبه 49 جهان قرار دارد. ضمنا با گرفتن ویزای ترکیه می توانید به 140 کشور بدون ویزا سفر کنید و گرفتن ویزای شینگن بعد از گرفتن ویزای ترکیه راحت تر خواهد بود. این مقاله توسط کارشناسان متخصص و مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت راهنمایی علاقه مندان نوشته شده است.

چرا ثبت شرکت در ترکیه؟

از جمله مهم ترین مواردی که در هنگام ثبت کسب و کار  و سرمایه گذاری در ترکیه باید در نظر گرفت، نرخ تولید ناخالص داخلی و برخی شاخص های کلیدی مانند عملکرد اقتصادی این کشور در زمینه بیکاری و تورم است.

از نظر اقتصاد کلان، کل صادرات ترکیه حدود 7.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2019 را تشکیل می دهد که این درصد در واقع معادل 2346 تریلیون دلار آمریکا است که نشان دهنده وابستگی اقتصاد ترکیه به صادرات است. از محصولات ملی خود نرخ بیکاری ترکیه در سپتامبر 2020 حدود 12.7 درصد بوده و طبق گزارش صندوق بین المللی پول، نسبت به سال 2019 (13.831 درصد) کاهش یافته است. بر اساس آخرین رتبه بندی و گزارش اطلاعاتی آمریکا، ترکیه در بین 20 کشور برتر توسعه یافته جهان قرار دارد.

بررسی الزامات ثبت شرکت در ترکیه

طبق قانون اصلاح شده در ترکیه در فوریه 2012، همه اتباع خارجی باید برای راه اندازی کسب و کار خود در ترکیه ثبت نام کنند. پس از ثبت کسب و کار در ترکیه، پس از 5 سال مجوز ورود و خروج، بیمه تامین اجتماعی و کمک هزینه اقامت دائم دریافت خواهید کرد. برای ثبت شرکت در ترکیه باید اساسنامه دقیق و مشخصی ارائه کنید و با مالکیت 100% در کلیه فعالیت های تجاری و اقتصادی شرکت کنید. جالب است بدانید که ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداکثر یک هفته زمان می برد و شفافیت حساب های مالی در اقتصاد این کشور بسیار حائز اهمیت است. سهامداران شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند و از بین اتباع ترکیه و اتباع خارجی انتخاب شوند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد. تعداد سهامداران می تواند از 2 تا 50 نفر متغیر باشد و هر یک از آنها باید سهم معینی از شرکت را در سهام شرکت ثبت شده داشته باشند. در اساسنامه شرکت باید مواردی از قبیل نام شرکت، سرمایه تعهدی سهامداران، موضوع فعالیت شرکت و نحوه اعلام آگهی های شرکت ذکر شود. حداقل سرمایه یک شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه باید 100000 لیر لیر باشد و سهم هر سهامدار در شرکت نمی تواند کمتر از 10000 لیر لیر باشد. کلیه دارایی های تجاری مانند ابزار، تجهیزات، ماشین آلات و سرمایه غیر نقدی باید به طور کامل در اساسنامه شرکت افشا شود. حقوق و سهام بهره برداری از منافع شرکتی هر یک از شرکا باید در قرارداد دو جانبه و در موارد خاص در اساسنامه شرکت به وضوح ذکر شود.

هزینه جاری ثبت شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

شرکت های LLC بسته به تعداد کارکنان و شهری که در آن واقع شده اند هزینه های عملیاتی متفاوتی دارند که شامل هزینه حقوق کارکنان، هزینه اجاره دفتر، هزینه آب، برق، تلفن و غیره می شود. در لیست زیر ما به طور خلاصه هزینه های جاری ثبت شرکت در این کشور را برای شما محاسبه می کند:

هزینه استخدام حسابدار از ماهانه 400 لیر شروع می شود.

هزینه اجاره محل کار که با توجه به شهر محل دفتر رسمی متفاوت است.

هزینه بیمه کارمندان و پرسنل شرکت

پرداخت مالیات بر اجاره که حدود %23 می باشد.

پرداخت مالیات بر درآمد که حدود %18 می باشد.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

هزینه های زندگی در کشور ترکیه

افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار  و مهاجرت ترکیه را دارند باید هزینه های زندگی در ترکیه را نیز بدانند. لازم به ذکر است که هزینه زندگی در ترکیه برای شهروندان این کشور با افرادی که به عنوان توریست به ترکیه می آیند متفاوت است. هزینه اجاره خانه در ترکیه بسته به شهری که مردم در آن زندگی می کنند متفاوت است، به عنوان مثال اجاره خانه در ازمیر یا استانبول ارزان تر از شهرهای کوچکتر این کشور توسعه یافته است. با توجه به دسترسی به مرکز شهر، واحدهای نوساز و امکانات آپارتمانی، می توانید یک ملک مناسب در ترکیه متناسب با بودجه خود پیدا کنید. هزینه حمل و نقل در ترکیه مانند هزینه اقامت بستگی زیادی به شهر محل زندگی شما دارد و در استانبول یا ازمیر کرایه تاکسی نسبت به شهرهای دیگر ترکیه گرانتر است.

در چه صنایعی می‌توان سرمایه گذاری کرد یا شرکت در ترکیه ثبت کرد؟

ترکیه در صنایع مختلفی فعالیت دارد اما این کشور در برخی از آن‌ها به عنوان یکی از کشورهای پیشرو شناخته می‌شود. صنایع زیر از جمله مهمترین زمینه های فعالیت اقتصادی ترکیه هستند.

کشاورزی

ارتباطات و فناوری اطلاعات

ساخت و ساز

گردشگری

خدمات مالی و بانکی

ترکیه در چه صنایعی بالاترین گردش مالی را دارد؟

طبق گزارش سال 2019 کشور ترکیه در گروه های صادراتی زیر بیشترین و بالاترین گردش و ارزش دلاری را داشته است.

درصد سهم جهانی ترکیه از صادرات هر گروه را می توانید ببینید

وسایل نقلیه: 26.2 میلیارد دلار آمریکا معادل 15.3% از کل صادرات ترکیه

لوازم الکترونیکی خصوصاً کامپیوترها: 16.5 میلیارد دلار آمریکا معادل 9.6% از کل صادرات ترکیه

آهن و فولاد: 9.9 میلیارد دلار آمریکا معادل 5.8% از کل صادرات ترکیه

منسوجات بافتنی و لوازم جانبی: 9.1 میلیارد دلار آمریکا معادل 5.3% از کل صادرات ترکیه

ماشاین آلات و تجهیزات الکتریکی: 8.7 میلیارد دلار آمریکا معادل 5.1% از کل صادرات ترکیه

سنگ‌های قیمتی و فلزات گرانبها: 7.3 میلیارد دلار آمریکا معادل 4.3% از کل صادرات ترکیه

سوخت از جمله نفت: 7.3 میلیارد دلار آمریکا معادل 4.3% از کل صادرات ترکیه

محصولات آهن و فولاد: 6.5 میلیارد دلار آمریکا معادل 3.8% از کل صادرات ترکیه

لباس و لوازم جانبی: 6.5 میلیارد دلار آمریکا معادل 3.8% از کل صادرات ترکیه

  • پلاستیک: 6.3 میلیارد دلار آمریکا معادل 3.7% از کل صادرات ترکیه

امتیازتان را با ما به اشتراک بگذارید

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.