مالیات حساب بانکی در ترکیه

مالیات حساب بانکی در ترکیه

در این مقاله قوانین مالیاتی در ترکیه و درصد تمام کارهایی که در ترکیه انجام می شود را به شما خواهیم گفت. بخشی از چرخ اقتصادی هر کسب و کار از طریق مالیات تامین می شود. در واقع هزینه توسعه هر کشور از طریق مالیات هایی تهیه می شود که به طور مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت می شود. ترکیه نیز مانند همه کشورهای دیگر، از طریق شرکت هایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با آن کار می کنند، مالیات پرداخت می کند. این در صورتی است که شما شهروند ترکیه باشید یا نباشید، مالیات شامل شخصی می شود که در ترکیه تجارت دارد. سیستم مالیاتی ترکیه بسیار دقیق است و بسیار دقیق نظارت می شود. در صورت عدم پرداخت مالیات به شدت مجازات می شوید و حتی ممکن است به دادگاه احضار شوید. بنابراین، اگر قصد دارید در مهاجرت ترکیه تجارتی راه اندازی کنید ، بهتر است از موسسات معتبر مشاوره بگیرید.

 به طور کلی مالیات در ترکیه بر سه حالت است:

مالیات بر درآمد

مالیات بر هزینه

مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی در ترکیه

این نوع مالیات در ترکیه شامل انواع دارایی ها می شود و به طور کلی شامل اموال، ارث و موقوفات می شود. در این نوع مالیات بین 0.1 تا 0.6 محاسبه می شود. اگر دارای ملک مسکونی در ترکیه هستید، باید ارزش 0.1 را به دولت ترکیه بپردازید. سایر دارایی ها، مانند املاک تجاری، 0.2 ارزش گذاری شده اند. زمین های خالی برای ساخت و ساز صفر درصد و زمین های کشاورزی معاف از مالیات است.

مالیات در ترکیه

البته توجه داشته باشید که اگر ملک شما نزدیک شهرداری یا مترو باشد میزان مالیاتی که باید پرداخت شود دو برابر می شود. همچنین هنگام خرید و فروش ملک در ترکیه، هم فروشنده و هم خریدار باید 4.8 درصد از ارزش ملک را به دولت پرداخت کنند. البته توجه داشته باشید که این مالیات ممکن است بسته به قیمت ملک متفاوت باشد. به طور کلی در ترکیه قیمت ملک سه حالت کلی دارد. قیمت شهرداری که عموما کمتر از قیمت کارشناسی و قیمت ملک است. به قیمت ارزیابی که عموماً 10 درصد کمتر از قیمت اولیه ملک است، ارزیابی نیز گفته می شود. قیمت نهایی قیمتی است که مالک در نظر گرفته و در زمان معامله تعیین می شود. اموالی که در ترکیه به ارث رسیده یا حتی اهدا شده اند مشمول مالیات می شوند که از 4 تا 30 درصد ارزش ملک متغیر است.

مالیات بر درآمد در ترکیه

مهمترین مالیات در ترکیه یا هر کشوری مالیات بر درآمد است. کلیه درآمدهای قانونی به دست آمده در ترکیه مشمول مالیات است. به طور کلی این مالیات شامل دستمزد ناشی از کار در ترکیه، درآمد اجاره و سود حاصل از فروش سهام می شود. در این صورت، چه شهروند ترکیه باشید و در جایی مشغول به کار شده باشید و چه در ترکیه زندگی می کنید و با بیمه SGK مشغول به کار شده اید، مالیات شامل شما می شود. توجه داشته باشید که مالیات هایی مانند پاداش قبل از پرداخت از حقوق شما کسر می شود. در این صورت پس از دریافت حقوق نیازی به پرداخت مالیات ندارید.

مالیات بر هزینه ها در ترکیه

یکی از مالیات هایی که ممکن است اغلب در ترکیه با آن مواجه شوید، مالیات بر هزینه یا KDV است. اگر در ترکیه زندگی می کنید، اغلب گزینه KDV را در فاکتورهای خرید خود مشاهده کرده اید. نرخ این مالیات بین 1 تا 23 درصد ارزش کل هزینه های شما می باشد. اما به طور کلی این مالیات برای خرید سوپرمارکت 18 درصد و برای خودروهای اجاره ای 23 درصد است. در ترکیه برای نقل و انتقالات بانکی نیز کارمزدی کسر می شود که بستگی به میزان هزینه انتقال دارد. حق ابطال تمبر از قبیل ، قراردادها، بلیت ها و اوراق مشارکت سرمایه گذاری نیز شامل مالیات می شود.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم

مالیات بر وسایل نقلیه موتوری در ترکیه

در ترکیه وسایل نقلیه موتوری مانند اتومبیل، موتور سیکلت و … مشمول مالیات می شوند که مالک باید هر سال آن را بپردازد. تمام خودروهای ترکیه مشمول مالیات وسایل نقلیه موتوری یا MTV هستند. در ترکیه این مالیات را می توان در یک یا دو قسط در ابتدای ژانویه و جولای پرداخت کرد. مالیات خودرو در ترکیه بر اساس سن تولید خودرو و حجم موتور محاسبه می شود. حواستان باشد که در صورت عدم پرداخت این مالیات، باید جریمه سنگینی به دولت ترکیه بپردازید. مالیات وسیله نقلیه به راحتی پرداخت می شود. می توانید پرداخت خود را از طریق حساب بانکی خود انجام دهید.

مالیات بر درآمد فارکس در ترکیه

تجارت فارکس و مرتبط با فارکس در ایران غیرقانونی است. البته فارکس در ترکیه هنوز کاملا مشخص نیست. اما با داشتن حساب بانکی در ترکیه به راحتی می توانید درآمد فارکس خود را بدست آورید. این درآمد شامل مالیات نمی شود زیرا به حساب شخصی واریز می شود و قوانین فارکس در ترکیه هنوز به طور کامل نوشته نشده است. با این حال، با توجه به قوانینی که در پارلمان ترکیه برای فارکس و بازار ارزهای دیجیتال تصویب شده است، ممکن است مالیاتی بر این درآمدها در نظر بگیرند.

5/5 - (1 امتیاز)

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.