ایا گواهینامه ایران در ترکیه اعتبار دارد

ایا گواهینامه ایران در ترکیه اعتبار دارد

گواهینامه رانندگی ترکیه به اندازه کارت ملی اعتبار دارد و افراد می توانند با گواهینامه رانندگی ترکیه تراکنش های بانکی و حقوقی خود را انجام دهند. گواهینامه رانندگی ترکیه در بیش از 140 کشور معتبر است و به رسمیت شناخته شده است و نیازی به تغییر و تغییر گواهینامه نیست. ترجمه گواهینامه های ایرانی به ترکی ممکن است برای هموطنان عزیز ایرانی بسیار پیچیده به نظر برسد. افرادی که قصد دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه را دارند بیشتر نگران روند اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه هستند.

خوشبختانه با توافق ایران و ترکیه تبدیل گواهینامه ایرانی در ترکیه آسان شده است و نیازی به شرکت در کلاس و امتحان رانندگی نیست. یکی از مشکلاتی که مهاجران ایرانی پس از مهاجرت به ترکیه با آن مواجه می شوند، تبدیل گواهینامه های ایرانی به گواهینامه ترکیه است. در صورتی که مدت اقامت مهاجران در ایران در ترکیه بیش از 6 ماه باشد، لازم است گواهی ایرانی خود را به ترکی تبدیل کنید.

مدارک لازم جهت تبدیل گواهینامه ایرانی به ترک

پاسپورت

کارت اقامت ترکیه

گواهینامه ایرانی

اصل مدرک تحصیلی

2 قطعه عکس بیومتریک

رسید هزینه های دولتی

تبدیل گواهینامه ایرانی به بین المللی

راه های استفاده از گواهینامه ایرانیان در ترکیه سه راه برای استفاده از گواهینامه ایرانی در کشور دیگری مانند ترکیه وجود دارد:

اخذ گواهینامه بین المللی در ایران

ترجمه گواهینامه ایرانی در ترکیه توسط دارالترجمه رسمی و تایید نوتر

تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک در ترکیه

انواع روش استفاده از گواهینامه در ترکیه

  1. گواهینامه بین المللی در ترکیه

گواهی بین المللی یا IDP که مخفف عبارت International Driving Permit است برای کشورهای عضو سازمان جهانی خودرو است. ایران، ترکیه و 196 کشور عضو دیگر می توانند با بین المللی کردن گواهینامه فعلی کشور خود در سایر کشورهای عضو و ترکیه رانندگی کنند. این گواهی به 7 زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، عربی، آلمانی و چینی قابل ترجمه است. همچنین اعتبار یک ساله یا سه ساله دارد. پس از انقضای اعتبار، باید دوباره برای گواهینامه بین المللی درخواست دهید. امکان تبدیل گواهی قبلی وجود ندارد.

برای درخواست این نوع گواهینامه باید مدارکی داشته باشید.

نمونه گواهینامه ترکیه

گواهی پایه سه ایرانی با حداقل 1 ماه اعتبار گذرنامه و کپی آن عکس 4*3 و از جلو (مخصوص بانوان با حجاب کامل) همچنین گواهی بین المللی قبلی در صورت معتبر بودن دو فرم وجود دارد که باید تکمیل کنید. فرم اول فارسی و دومی انگلیسی است پرداخت هزینه های صدور گواهینامه بین المللی که بسته به نوع گواهی درخواستی متفاوت است. در صورتی که گواهینامه ایرانی یک ماه اعتبار داشته باشد، مدت اعتبار گواهینامه بین المللی صادر شده یک سال می باشد. و در صورت نیاز به گواهینامه بین المللی با اعتبار 3 سال، گواهینامه ایرانی شما باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد.

برای درخواست گواهینامه بین المللی به دو صورت می توانید اقدام کنید:

حضوری

اینترنتی

اقدام حضوری

اقدام به صورت حضوری نسبت به اقدام از طریق اینترنتی این مزیت را دارد که تا یک ساعت بعد از درخواست، گواهینامه شما حاضر می شود.

برای اقدام به صورت حضوری، باید مدارک ذکر شده را به همراه داشته باشید.

اقدام اینترنتی

جهت اقامت ترکیه و اخذ گواهینامه بین المللی اگر به صورت آنلاین درخواست می دهید، توجه داشته باشید که گواهی یک هفته تا ده روز پس از درخواست برای شما پست می شود. برای درخواست آنلاین باید به سایت انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. پس از ورود به سایت می بایست مدارک را در قسمت clear در قسمت مخصوص آپلود کنید. همچنین می توانید با یکی از کارت های عضویت شتاب به صورت آنلاین هزینه ها را پرداخت کنید. برای اقدام آنلاین، باید از داخل کشور به این سایت دسترسی داشته باشید تا بتوانید درخواست دهید

5/5 - (1 امتیاز)

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.