ضرر ملکی ایرانیان در ترکیه

ضرر ملکی ایرانیان در ترکیه

خرید ایرانیان در بازار املاک ترکیه به رکورد بالایی رسید. داده‌های مرکز آمارهای اقتصادی ترکیه نشان می‌دهد که در سپتامبر ۲۰۲۱، ایرانی‌ها بیش از ۱۳۰۰ خانه در این کشور خریده‌اند که حدود ۲.۵ برابر میانگین حجم خرید ماهانه همین گروه در پنج سال گذشته است. . آیا این جوش و خروش خرید با آگاهی از “واقعیت اقتصادی ترکیه” شکل گرفته بود یا “جنبش توده ای” بود؟ به گزارش دنیای اقتصاد، با توجه به کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار، افرادی که در پنج سال گذشته در ترکیه خانه خریداری کرده اند، باید اکنون آن را بفروشند و به دلار تبدیل کنند. رشد قیمت ملک ترکیه در این دوره. آیا آنها در حال از دست دادن هستند. البته «زیان محاسبه‌شده» بدون «کسر ۴ نوع مالیات بر دارایی» است و در صورت احتساب همه هزینه‌ها از جمله «مالیات بر عایدی سرمایه حدود ۳۵ درصد» رقم زیان بیشتر خواهد بود. مهم ترین سوال در حال حاضر «سرنوشت خریداران مسکن در ترکیه در ماه های اخیر» است. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اگر پوند به کاهش سریعتر از تورم مسکن ادامه دهد، خریداران فعلی نیز ضرر خواهند کرد (اکثر کارشناسان به این سناریو معتقدند). فقط در یک سناریوی پایین – تورم املاک و مستغلات از تورم دلار در ترکیه بیشتر است – می توان از ضرر نکردن صحبت کرد که از نظر مالیاتی حتی این ضرر نیز به ضرر تبدیل می شود.

مهاجرت و مشکلات آن

نرخ مهاجرت ترکیه از ایران در سال های اخیر افزایش یافته است. بخشی از این موضوع به وضعیت اقتصادی داخل کشور و بخش قابل توجهی مربوط به تبلیغات برای پذیرش آسان مهاجران در کشورهای مقصد مهاجر است. ترکیه یکی از کشورهایی است که مدت هاست برای جذب گردشگر سرمایه گذاری کرده و نرخ مهاجرت به این کشور بسیار بالاست. تبلیغات زیادی برای جذب گردشگر به این کشور انجام می شود. این در حالی است که در این آگهی هزینه زندگی در ترکیه حداقل سه برابر ایران ذکر نشده است. فردی که از ایران به ترکیه مهاجرت می کند باید 9 برابر بنزین، 4 بار برای مترو و 3 بار برای غذا پرداخت کند. هزینه سفر با خودرو بیش از 6 برابر و قیمت حامل های انرژی 10 برابر بیشتر است. اما موضوع سرمایه گذاری در این کشور موضوعی است که هرکسی قصد انتقال سرمایه خود به این کشور را دارد باید بداند چگونه و چرا، زیرا سال گذشته نرخ تورم در ترکیه بسیار بالا بود و به 36 درصد رسید. . هزینه های زیاد در این کشور موید این است که با درآمد ایرانی نمی توان در آنجا زندگی کرد و یافتن شغل در زمانی که نرخ بیکاری برای ترک های جوان از چهار میلیون فراتر می رود کار آسانی نخواهد بود.

آیا سرمایه‌گذاران فعلی در بازار مسکن ترکیه، برنده سرمایه‌گذاری شده‌اند یا بازنده؟

بررسی‌ها برای پاسخ به این سوال نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری که در سال 2016 با تبدیل سرمایه‌اش در ایران به پوند وارد ترکیه شده و ملکی به ارزش 100000 لیر خریداری کرده است، امروز “افت شدید ارزش لیر در برابر دلار” و “ارزش سالانه ترکیه را … تورم مسکن حداقل 27 درصد کاهش یافته است. این بدان معناست که «سرمایه‌گذارانی که طی پنج سال گذشته در این کشور اقدام به خرید ملک کرده‌اند، با نادیده گرفتن انحراف اقتصاد ترکیه از مسیر توسعه تحت تأثیر سیاست‌های بد اردوغان، تنها با پیش‌زمینه ذهنی قبلی، در عمل از دست داده‌اند. ” این افراد البته گزینه های دیگری نیز برای حفظ ارزش واقعی دارایی های خود در برابر تورم عمومی داشتند، اما خود را نیز از آن محروم کردند.

ضرر ملکی ایرانی‌ها در زمین ترکیه

از چه زمانی بصورت هیجانی خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی ها آغاز شد؟

آمار رسمی ثبت شده در سایت مرکز آمار ترکیه نشان می دهد که در سپتامبر 2021، 1323 ملک مسکونی اعم از خانه و آپارتمان توسط ایرانیان در این کشور خریداری شده است. بی سابقه و حتی بر اساس میانگین خرید ماهانه ایرانیان طی 5 سال گذشته تاریخی بوده است. در ماه گذشته، خرید ایرانی ها 20 درصد از کل خریدهای خارجی در بازار املاک ترکیه را به خود اختصاص داده است. این واحد بسیار کمتر از رکورد تجاری ماه سپتامبر خواهد بود. بنابراین این دو رکورد حکایت از افزایش اخیر سرعت خرید دارد. البته اخیراً ایرانی ها مشتری املاک ترکیه نبوده اند، اما سرعت و تمایل آنها برای خرید در این بازار از اواخر سال 2017 و از اواسط سال 2018 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در 4.5 ضرب شد و بیش از 100 درصد افزایش یافت. % در سال طی سال‌های 2019 و 2020. این روند تأثیر «انتظارات تورمی» داخلی را بر رفتار سرمایه‌گذار نشان می‌دهد، چگونه بخشی از مردم برای «سرمایه‌گذاری، سود و بازده» «مثبت»، بازار خارجی را انتخاب می‌کنند. اما برخلاف این رفتار، روند متغیرها در همان بازار خارجی نیز نشان می‌دهد: «اگر انتخاب محل سرمایه‌گذاری بر اساس چشم‌انداز این بازار (به جای گذشته این بازار) و همچنین بر اساس چشم‌انداز این بازار نباشد. عوامل خارجی باعث ضرر خریداران خواهد شد.” اگرچه هر دو اقتصاد طی سال‌ها از «تورم» رنج برده‌اند، اما برای سرمایه‌گذاران خارجی مهم است که عامل «انحراف» و همچنین «چشم‌انداز ادامه یا بازگشت به مسیر اصلی» اقتصاد ترکیه را در نظر بگیرند. بخشی از سرمایه گذاران املاک و مستغلات، نه تنها به منظور کسب بازدهی مثبت، بلکه به قصد «اقامت دائم یا اقامتگاه توریستی» در این بازار سرمایه گذاری می کنند که ممکن است سود و زیان این بازار برای آنها نباشد. خیلی یک معیار

رفتن به ترکیه سخت نیست، زندگی در آنجا سخت است

ناگفته نماند که یکی از دلایلی که ترک ها را برای مهاجرت انتخاب می کنند این است که این کشور نیازی به ویزا ندارد و هرکسی می تواند با چمدان به ترکیه بیاید، به گفته یک وکیل متخصص در مهاجرت به هر منطقه شهری در ترکیه. به 10 درصد می رسد، امکان اقامت مهاجران و اخذ شهروندی ترکیه در این منطقه وجود نخواهد داشت. این بدان معناست که تنها 10 درصد از ملک در هر منطقه متعلق به مهاجران است. او توضیح می دهد که در ماه های اخیر با کاهش ارزش لیر ترکیه، فروشندگان برای خرید خانه از مهاجران دلار یا یورو درخواست کرده اند. در واقع هیچ قانونی وجود ندارد که می توان از واحد لیر برای فروش خانه استفاده کرد، مالک می تواند خانه را به قیمت واقعی بفروشد. اما مشکل اینجاست که مهاجر نمی تواند ملک خود را به مدت پنج سال به مهاجر دیگری بفروشد و همین امر دسترسی مهاجران به منبع اصلی درآمد را دشوار می کند. قبل از 5 سال غیرممکن است. اگر ملکی با قیمت کمتر از 250000 دلار خریداری کرده اید و برای اقامت سالانه درخواست داده اید، می توانید ملک خود را نیز در هر زمانی بفروشید. اما اقامت سالانه شما از بین خواهد رفت و این طبیعی است..

5/5 - (2 امتیاز)

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.