مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه کدامند؟

مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه کدامند؟

اشتغال در ترکیه رونق زیادی داشته و بسیاری از ایرانیان و سایر مهاجرانی که به کشور ترکیه مهاجرت می کنند، به دنبال زندگی در ترکیه ، اشتغال در این کشور و شروع به یک کسب و کار درآمدزا هستند. اگر چه اقامت از طریق اشتغال، یکی از روش های مهاجرت به کشور ترکیه و کسب اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت آن به حساب می آید، اما لازم است که نسبت به مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه آگاهی داشته و با در نظر گرفتن این موارد، برنامه ریزی خود در این خصوص را داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه بیشتر بدانیم.

مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه

مطابق با سیاست های دولت ترکیه، برخی از مشاغل در این کشور برای خارجی ها ممنوع بوده و تا زمانی که حق شهروندی ترکیه را به دست نیاورده باشید، اشتغال در این سمت ها، برای شما ممکن نخواهد بود.

یکی از مهم ترین مشاغلی که در کشور ترکیه برای اتباع خارجی ممنوع اعلام شده است، مشاغل مربوط به حوزه سلامت می باشد. در حقیقت با توجه به گستردگی مشاغل مربوط به حوزه سلامت، باید این حوزه را از گسترده ترین موارد در زمینه مشاغل منع شده برای اتباع خارجی دانست.

مطابق با قانون 1219 ترکیه، کلیه امور مرتبط با پزشکی برای اتباع خارجی ممنوع بوده و افرادی که می خواهند در مشاغل مربوط به این حوزه مشغول به کار شوند، باید حتما تابعیت کشور ترکیه را دارا باشند.

نکته: لازم به ذکر است که استفاده از متخصص های تبعه غیرترکیه، در موسسه های بهداشتی امکان پذیر بوده و در این خصوص مانعی وجود ندارد.

مشاغل مربوط به آب های ترکیه

از دیگر مشاغل ممنوعه، مشاغل مرتبط با آب های ترکیه، هستند که باید تنها در اختیار شهروندان ترکی بوده و تبعه خارجی که هنوز حق شهروندی ترکیه را به دست نیاورده اند، امکان اشتغال در مشاغل مربوط به آب های ترکیه را ندارند. البته در نظر داشته باشید که پس از دریافت حق شهروندی ترکیه، می توانید در هر یک از این مشاغل مطرح شده مشغول به کار شده و مانعی از این جهت وجود نخواهد داشت.

طبق قانون کشور ترکیه، شهروندان ترکیه تنها مجاز هستند که مسافران را در هر یک از سواحل ترکیه حمل کرده و هر یک از کارهای بندری و مربوط به آن ها را انجام دهند. به علاوه مشاغل مربوط صیدهای دریایی نیز برای اتباع خارجی ممنوع می باشد. به طور مثال می توان به صید صدف، مروارید، مرجان، اسفنج، غواصی و کاوشگری، خدمه کشتی ماهیگیری، منشی، راهنمای تور و … نیز اشاره کرد.

مشاغل مربوط به دادگستری

هیچ یک از اتباع خارجی اجازه ندارند که در مشاغل مربوط به دادگستری مشغول به کار شوند و افرادی که مایل به اشتغال در این حوزه چه در زمره قضایی و چه وکالت، باید حتما حق شهروندی ترکیه را پیش از آن به دست بیاورند.

به همین ترتیب مشاور و همچنین دستیار گمرک نیز باید حتما در شمار تبعه ترکیه باشد. به جز این کلیه نهادهای امنیت عمومی نیز باید حتما از شهروندان ترکیه بوده و در صورتی که شما بخواهید در یک موسسه خصوصی یا دولتی به عنوان مامور امنیتی مشغول به فعالیت شوید، به شکل تبعه خارجی امکان آن وجود نخواهد داشت و لازم است که حتما تبعیت ترکیه را به دست آورده باشید و به عنوان شهروند ترکی مشغول به فعالیت در این ردیف های شغلی شوید.

شرایط کار اتباع خارجی در ترکیه

دیگر مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه

از دیگر مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاغل در حوزه دندانپزشکی

مشاغل در حوزه مامایی

مشاغل در حوزه پرستاری

مشاغل در حوزه داروسازی

مشاغل در حوزه داروخانه

مشاغل در حوزه دامپزشکی

مشاغل در حوزه مدیر مسئول بیمارستان های خصوصی

مشاغل در حوزه کاپیتان

مشاغل در حوزه غواصی

مشاغل در حوزه صید و صادرات ماهی

مشاغل در حوزه صید اسفنج، مروارید و مرجان

مشاغل در حوزه کاوشگری

مشاغل در حوزه مشاوره و راهنمایی

مشاغل در حوزه خدمه کشتی

مشاغل در حوزه صنایع دفاعی

مشاغل در حوزه کارگزاری گمرک

مشاغل در حوزه مسئول دفتر اسناد رسمی

مشاغل در حوزه افسر امنیتی در سازمان های خصوصی و دولتی

کلام آخر

لازم به ذکر است که با داشتن اقامت ترکیه و ویزای کار این کشور، می توانید تنها در مشاغل خارج از این موارد گفته شده در بالا، مشغول به کار شده و برای اشتغال در این ردیف های شغلی، باید حتما تابعیت کشور ترکیه را داشته باشید. شما چه تجربه ای در این خصوص دارید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

امتیازتان را با ما به اشتراک بگذارید

گات ترکیمشاهده نوشته ها

گات ترکی مشاوران سرمایه گذاری جهانی با بیش از ده سال تجربه در زمینه املاک ، ثبت شرکت ، مهاجرت ، مبادله ارز و تجارت الکترونیکی در ترکیه را در رزومه ی خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.